Altın Yatırımcıları Bitcoin’e mi Dönüyor, Veriler Ne Gösteriyor?

Finans piyasalarındaki son gelişmeler, yatırımcıların varlıklarını altın ETF’lerden Bitcoin ETF‘lerine kaydırıp kaydırmadıkları konusunda tartışmalara yol açtı. ABD’de Bitcoin ETF’leri oldukça hızlı büyüdü. Buna rağmen, yatırım bankalarının araştırmaları, bunun değerli metal ETF çıkışlarını önemli ölçüde etkilemediğini gösteriyor.

Bitcoin ETF’leri altın ETF’lerinde çıkışa mı neden oluyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Grayscale Bitcoin ETF’sinde önemli çıkışlar oldu. Buna rağmen, Bitcoin ETF’leri 21 Mart itibariyle küresel olarak 11,3 milyar dolar çekti. Eş zamanlı olarak altın ETF’leri, 7,7 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı. Bu arada, altının bu dönmde 2.200 dolarlık rekor seviyeye ulaştığını belirtmek gerekiyor. Çıkış ise buna rağmen gerçekleşti. Bu durum, “dijital altın” olarak adlandırılan Bitcoin’e doğru bir kayma olduğuna dair spekülasyonlara yol açtı.

Ancak JPMorgan’ın analizi bu görüşe meydan okuyor. Nisan 2022’de başlayan altın ETF çıkışlarının ABD Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden önce gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Bu çıkışların tutarlı olması, Bitcoin ETF‘sinin yükselişine doğrudan bağlı olmayan bir eğilime işaret ediyor.

Bitcoin ve Altın ETF Akışları. Kaynak: Financial Times

Altın ve Bitcoin ETF’leri arasındaki piyasa bağlantısı

Ayrıca, Dünya Altın Konseyi verileri daha geniş bir resme ışık tutuyor. Eylül 2020 ile Aralık 2023 arasında yatırımcılar külçe ve sikke altına 229 milyar dolar yatırdı. Merkez bankaları rezervlerine 155 milyar dolar daha ekledi. JPMorgan’dan Nikolaos Panigirtzoglou’ya göre bu, altının cazibesinde bir düşüşten ziyade tercihte bir kayma olduğunu gösteriyor.

İlginç bir şekilde, alternatif bir yatırım olarak Bitcoin’e yönelik iştah, özellikle genç nüfus arasında artıyor. Ancak Morningstar’dan Bryan Armour ve The ETF Store’dan Nate Geraci, altın ve Bitcoin ETF’leri arasındaki piyasa bağlantısının şimdilik minimum düzeyde kaldığını gözlemliyor. Bu bağlamda Armour, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altından Bitcoin’e geçiş yapan küçük bir yatırımcı grubu olduğundan eminim. Ancak gerçekte altından çıkışların Bitcoin ETF’lerinin tanıtımıyla ilişkili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü şu anda ikisi arasındaki herhangi bir etkileşim sınırlı ve portföyler bunu gösteriyor.

Bitcoin ETF’leri bu hafta çıkış gördü, ancak fiyat tahminleri yükseldi!

Ancak bu hafta boyunca Bitcoin ETF‘leri bile net çıkışlar yaşadı. Farside Investors, son dört günde Bitcoin ETF’lerinden toplam 836 milyon dolar çıkış yaşandığını kaydetti. Bunun da piyasadaki dalgalanmayı yansıttığını belirtti. Bu dalgalanmalara rağmen Bernstein ve Standard Chartered Bitcoin görünümlerini güncelledi. Bernstein, güçlü piyasa dinamikleri ve ETF girişlerine atıfta bulunarak yılsonuna kadar 90.000 dolara yükseleceğini öngörüyor.

Standard Chartered daha da iyimser bir yaklaşımla Bitcoin’in yılsonuna kadar 150.000 dolara ve gelecek yıl da potansiyel olarak 250.000 dolara ulaşmasını bekliyor. Bu tahminler, Bitcoin’in altının yatırım yörüngesini yansıtabileceği bir geleceğe işaret ederek altın ETF‘leriyle benzerlik kuruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x